انواع دوربین مداربسته آنالوگ و کارکرد هر کدام

وسیله بعدی که در نصب دوربین مدار بسته به آن نیاز است نمایشگر یا مانیتور می باشد و از اجزای اصلی سیستم دوربین مدار بسته محسوب می شود. به طور کلی دوربینهای wifi را به دو دسته اصلی تقسیم می کنند. اما جزو وسایل اصلی در نصب دوربین مدار بسته محسوب نمی شود. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زیاد سفر میکنید یا مدام در حال جابجایی هستید، احتمالاً نیاز به اینترنت همراه قوی خواهید داشت. هارد دیسک: هارد دیسک در NVR یا سرور نصب می شود و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم مداربسته است. محل نصب دوربین مداربسته باید به شکلی باشد که زاویه دید مناسبی داشته باشد. بهتر است آداپتور و تجهیزات دوربین را به برق شهری بصورت مستقیم وصل نکنید زیرا با نوسانات برق ممکن است دوربین آسیب ببیند برای جلوگیری از آسیب از محافظ برقی باید استفاده شود.

تصور کنید که یکی از بهترین و با کیفیتترین دوربین های مداربسته را خریداری کردهاید، اما اگر این دوربین در مکان مناسبی نصب نشده باشد و تسلط کافی بر محیط مورد نظر نداشته باشد، ممکن است هیچ کارایی در زمان مورد نیاز نداشته باشد. مهمترین بحث درخصوص نصب دوربین مداربسته تسلط دوربین بر فضای مورد نیاز است. استفاده از یک دوربین چشم ماهی با محل استقرار خوب میتواند ما را از خرید چندین دوربین ساده و نصب در محلهای متنوع از فضا بینیاز سازد. در این حالت با اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه و نصب نرم افزار Client بر روی دستگاه ها شما قادر به مشاهده تصاویر دوربین ها در آنها خواهید بود. این برند هم مانند دو برند قبلی چینی است و علاوه بر تبحری که در ساخت دوربینهای مداربستهIP داراست سایر سیستمهای نظارتی تصویری همچون NVR، Encoder، Decoder، Storage و Client نرم افزار و برنامه را هم تولید میکند. با استفاده از نرم افزار IP Finder شما میتوانید آدرس IP دوربین خود را مشاهده کنید. تصور کنید که نصب دوربین مداربسته در محلی با استحکام کم و در دسترس افراد قرار گیرد.

نرم افزار IP Finder یا نرم افزار مشابه برای پیدا کردن دوربین ها را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. برخی دستگاه ها با خود سی دی حاوی نرم افزار ها و کاتالوگ به همراه دارند. حالت دوم نیز تا حد زیادی مشابه روش اول است با این تفاوت که در این حالت نیاز به مشاهده دوربین ها از طریق شبکه نیز وجود دارد. در این مطلب، ما انواع دوربین مدار بسته را معرفی کرده و ویژگیهای خاص و منحصر به فردی که دلیل تفاوت این دوربینها هستند را بیان میکنیم. نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه با توجه به تفاوت کلی سیستم مداربسته شبکه با سیستم آنالوگ تا حد زیادی با سیستم های آنالوگ متفاوت است. با بالا رفتن قیمت خرید دوربین مداربسته اقلام اساسی خانه و ادارت، داشتن دوربین مدار بسته با هر مقدار بوجهای ضروری است!

این نیاز فزاینده به سیستمهای امنیتی، منجر به توسعه بازار شده و به تبع آن تکنولوژیهای دخیل در آن را نیز شدیداً گسترش داده است. دستگاه DVR یک سیستم ثبت کننده قوی دیجیتالی می باشد که وظیفه آن ذخیره تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته بر روی حافظه جانبی می باشد. در عین حال نیز باید از کمترین تعداد دوربین ممکن استفاده کنید تا هزینههای جانبی نیز افزایش نداشته باشد. CP PLUS با اولین کارخانه اختصاصی خود در هند، تولید خود را در جهان افزایش داده است. همچنین آسیب وارده به محل کارخانه ماشین آلات راهداری نیز در تصاویر مشخص است. نکته دیگری که در تعیین محل قرارگیری دوربین بسیار مهم است، محل نصب دوربین مداربسته است. دوربین خود را به دیوار نصب کنید.

باید توجه داشته باشید که در هنگام کابل کشی و نصب دوربین از کابلهای مناسب و اتصالات مستحکم و دقیق استفاده نمایید. تجهیزات نصب: تجهیزات نصب دوربین مداربسته شامل تمامی ادوات مورد نیاز کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و … کارگذاری و نصب دوربین های مداربسته نیازمند دانش و توانایی لازم جهت انجام آن به صورت دقیق و بدون مشکل است. ANR این توانایی را دارد که در هنگام قطع شدن اینترنت به سرعت دادههای دوربین مداربسته IP را در کارت حافظه ذخیره کند. توجه داشته باشید که نصب و راه اندازی این نوع دوربین ها به تخصص و دانش فنی نیاز ندارد و می توانید شخصا” آن ها را راه اندازی نمایید. همانطور که اطلاع دارید دوربین های آنالوگ جزء نسل قدیمی تر دوبین های نظارتی به حساب می آیند و به طبع کارایی آن پایین تر بوده و قیمت پایین تری نیز دارند. اما در دوربین آنالوگ استفاده از هارددیسک ظرفیت پایین نسبت به دوربین تحت شبکه کافیست. پس از انتخاب محل مناسب برای دوربین های مدار بسته شما باید دوربین ها را در محل دقیق متصل نمایید . در انتقال ویدیو از دستگاه های ضبط کننده به نمایشگرها نیز از اتصالات مخصوصی باید استفاده کرد که یک سر آن را به نمایشگر متصل می کند و سر دیگر را به یکی از دستگاه های ضبط کننده باید متصل کرد.

دو عامل مهم باید پیش از طراحی سیستم مداربسته باید مد نظر قرار داده شود. دوربین های مداربسته ضد نور ICR برای جبران تاریکی، کمبود نور و یا مهار نور بیش از حد خورشید یا مادون قرمز دوربین مداربسته مجهز به فناوری ICR می شود. این دوربین دارای قدرت دید در شب 40 متری است و مجهز به لنز 3.6 است که زوایه دید 85 درجه دارد. این دوربین های کوچک دارای ارتباط وای فای می باشند . این دسته از دوربین های مدار بسته حرفه ای مخصوص استفاده در محیط های بیرون هستند. دوربین را از طریق کابل شبکه به سوئیچ متصل کرده و سوئیچ را به کامپیوتر متصل کنید.

در صورت POE بودن سوئیچ یا NVR، کابل شبکه وظیفه انتقال برق تا دوربین ها را نیز برعهده دارد. عبارت AHD مخفف Analoge High Definition هست؛ که به معنی آنالوگ بودن با رزولوشن بالا است. در حالت اول که ساده ترین و بی دردسر ترین روش نصب سیستم مداربسته شبکه است شما تمامی دوربین ها را از طریق سوئیچ (در صورت POE بودن NVR به سوئیچ نیازی نخواهد بود) به NVR متصل کرده و در هارد نصب شده در NVR ضبط می کنید. منبع تغذیه (در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از منبع تغذیه برای ایجاد ولتاژ مناسب دوربین ها استفاده می شود. کابل برق (در صورت POE نبودن): در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از کابل برق برای انتقال برق تا دوربین ها استفاده می شود. همچنین یک دوربین مداربسته دام وری فوکال معمولا از نوع دید در شب می باشد.

انتخاب مهم دوم در رابطه با نحوه ضبط و نوع دستگاه سرور انتخاب شده برای سیستم مداربسته است. اطمینان حاصل کنید که کابل های شما به طور ایمن وصل شده اند و ورودی های مناسب برای DVR و مانیتور خود را انتخاب کرده اید. انتهای کوچک و گرد را به ورودی برق پشت دوربین وصل کنید و سر دیگر را به پریز وصل کنید. میتوانید به تعداد ورودیهای DVR شما، دوربین را وصل کنید زیرا که به طور خودکار هر دوربینی را که نصب میکنید تصاویر آن نیز ضبط می شود. ولتاژ ورودی آن بین ۱۰ تا ۱۴ ولت است. استفاده از کابل BNC آسان است برای مشاهد تصویر دوربین ها، باید فیش BNC را به قسمت پورت ورودی دستگاه ضبط کننده DVR هایک ویژن وصل کرد. اگر دوربین شما تحت شبکه باشد به دستگاه ضبط کننده DVR و یا NVR هایک ویژن نیز نیاز دارید. دستگاه NVR یا سرور: دستگاه NVR یا سرور وظیفه ضبط و پردازش تصاویر در سیستم مداربسته را برعهده دارد.

براساس نوع کارکرد دوربین مدار بسته ظرفیت هارد را باید تعیین کرد، زیرا که در دوربین های تحت شبکه به دلیل ثبت تصاویر با کیفیت بالا از هارددیسکی با ظرفیت بالا استفاده کرد. برای ضبط تصاویر باید دستگاه ضبط کننده DVR را راه اندازی کنید تا تصاویر را بر روی مانیتور بتوانید ببینید. انتخاب اندازه اینچ مانیتور برحسب تعداد دوربین متغییر و سلیقه ای است. بهتر است قبل از انتخاب دوربین مدار بسته ip یکی از کارشناسان دیاکالا جهت مشاوره و ارائه بهترین طرح و کار آمد ترین سیستم دوربین مداربسته برای منزل از محل اجرا بازدید به عمل آورد . یا میزان کار کابلکشی و نوع دوربین مداربسته انتخابی توسط مشتری و کیفیت کار نیروی خدماتی در برآورد هزینه نصب دوربین مدار بسته موثر هستند.

در سالهای اخیر با توجه به امکان استفاده از اینترنت در هر مکان و زمانی، نصب دوربین مداربسته به یکی از اصلیترین نیازهای کسب و کارها و مکانهای مهم تبدیل شده است. برای نصب دوربین مداربسته به کامپیوتر روش های متفاوتی با توجه به انواع برندهای دوربین مداربسته وجود دارد. یکی از دیگر تجهیزات دوربین مدار بسته کابل مخصوص برای انتقال ویدیو از دوربین به دستگاه های ضبط کننده DVR و NVR است برای اینکار میتوان از کابل کواکسیال یا سیم آنتن تلویزیون نیز استفاده کرد. دوربین های مدار بسته مینیاتوری یا پین هول به دلیل سایز کوچکشان کاربردهای خاصی دارند.

بعد از کسب دانش و مهارت مورد نیاز میتوانید به عنوان متخصص نصب دوربین مداربسته به طراحی و نصب آن در مراکز مختلف اقدام کنید و یا حتی میتوانید در مراکز تعمیرگاه دوربین مداربسته فعالیت داشته سایت ncctv باشید. با این حال کاربران همواره سعی در خرید دوربین مداربسته با قیمت مناسب دارند و انتخاب ارزانترین دوربین مداربسته را به عنوان مزیت می دانند. انتخاب هر کدام از انواع آنها به سطح نیاز کاربران بستگی دارد. توصیه ما این است که نصب دوربین مدار بسته بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود اما در ادامه مراحل آن را بصورت گام به گام توضیح خواهیم داد تا آموزش نصب دوربین مداربسته را بصورت تئوری آشنا شوید ضمن آن که برخی از آموزشگاه ها بصورت آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته را به کاربران آموزش می دهند. چیپست دوربین مداربسته که تصویر میزان و شکل نور تابیده شده را بدون هیچگونه اطلاعاتی از رنگ ثبت می نمایند.

خیلی ها این وسط از انواع دیگری از دوربین های مداربسته نیز نام می برند ولی با توجه به اینکه ما فقط قصد داریم اطلاعات مفید و در کل یک مشاوره کاربردی در امر خرید دوربین مداربسته ارائه دهیم، خیلی از این مطالب حاشیه ای رو فیلتر می کنیم. ما در این راهنمای جامع نصب دوربین مداربسته قصد داریم تا سر حد امکان به توضیح بخش نصب این دوربینها بپردازیم تا حتی افراد عادی و غیر متخصص نیز با فرایند نصب آشنا شوند. برای دیدن فیلم آموزش نصب دوربین مداربسته بصورت عملی به این لینک مراجعه کنید تا بصورت دقیق تری از راهنمای نصب دوربین مداربسته استفاده کنید. برای اتصال کابل کواکسیال به دستگاه ضبط کننده DVR و NVR که از نوع ورودی هستند از فیش BNC باید استفاده کرد. توجه داشته باشید که به کدام ورودی متصل میشوید – این ورودی است که برای دیدن دوربینهای خود باید انتخاب کنید.