با انواع DVR دوربین مداربسته آشنا شوید

برند هایک ویژن جهت رفع این مشکل با تولید دوربین های به روز و اضافه کردن قابلیت WDR به برخی مدل های دوربین که می تواند به صورت پردازش دیجیتالی تصویر و یا به صورت اضافه نمودن یک سخت افزار به دوربین باشد، دوربین هایی کارا جهت استفاده در شرایط عدم تقارن در نور محیط تولید و به بازار عرضه کرده است. این مشکل به دلایل مختلفی بروز می کند که برای رفع آن بایستی چند اقدام را انجام داد. این نوع از دوربین های مداربسته کیفیت تصاویر بسیار پایینی دارند و مقدار گرین آن ها زیاد است به همین دلیل ممکن است در هنگام خواندن شماره پلاک خودروها و یا شناسایی چهره افراد شمارا دچار مشکل کند. ارتفاع استاندارد دوربین مداربسته برای سقف های کوتاه باید راستای دید رو به پایین باشد تا چهره افراد مشخص شود اما در محیط ها صنعتی و بزرگ بهتر است از دوربین های چرخشی استفاده شود.

نکته دیگر در انتخاب دوربین توجه به اختلاف نور در یک محیط است، یعنی اگر محیطی که قرار است دوربین تصویر برداری کند، محیطی باشد که در یک قسمت نور شدید و در قسمتی دیگر از محیط نور کم باشد که به آن اصطلاحا عدم تقارن در نور محیط می گویند. واضح است اگر دوربینی مناسب در مکانی درست با زاویه دیدی مناسب نیاز ما نصب نشود کارایی اصلی خود را نشان نخواهد داد. یا انتخاب دستگاه رکوردی که نیازهای بهره برداری ما از سیستم دوربین مداربسته را مرتفع ننماید عملا سیستم دوربین مدار بسته ما کارایی خود را از دست خواهد داد. شید های ضد نور خورشید، برف پاک کن و بخاری ها و تهویه ها برای کارایی بالای دوربین تعبیه می شوند. بعد از مشخص شدن مکان قرار گرفتن DVR یا NVR و دوربین ها مرحله بعدی سیم کشی و کانال کشی دوربین است.

در صورتی که یکی از مهمترین بخش ها در یک سیستم دوربین مدار بسته خصوصا در دوربین های توربو اچ دی اجرای صحیح کابل دوربین است. اما در استفاده از سیستم توربو اچ دی همه سرکابل دوربین ها تا محل DVR باید اجرا شوند که این یکی از معایب استفاده سیستم های توربو اچ دی است که حجم بالای کابل کشی را نیاز دارد. سیم دوربین را به کابل خود وصل کنید. اگر به دوربین با درججزییات بیشتر نیاز دارید، باید از دوربین مدار بسته FULL HD استفاده کنید. اگر دمای اجسام یا محیط بالاتر یا پایین تر از حد معینی باشد، سیستم آلارم دوربین به صدا در می آید.

به همین جهت این نوع دوربین ها را Fish Eye یا چشم ماهی می نامند که تصاویر را مشابه زاویه چشم ماهی به صورت کاملا باز ضبط می کنند. با وجود مخاطرات و ناامنی هایی که متاسفانه امروز شاهد آن هستیم و روز به روز هم در حال افزایش هستند، رعایت مسائل ایمنی و استفاده از تکنولوژی هایی که در کاهش این صدمات و خسارات کمک کننده خواهند بود، می تواند نقش مهمی را برای کمتر کردن جرم و جنایت ایفا کنند. در دوربین های تحت شبکه قابلیتی به نام (Power Over Ethernet) POE وجود دارد که همانطور که از نامش پیداست برق تغذیه دوربین ها را بر بستر کابل شبکه انتقال می دهد، در این صورت اگر سوئیچ شبکه ای که دوربین ها به آن متصل اند دارای قابلیت POE باشد دیگر نیازی به استفاده از منابع تغذیه مجزا برای تامین تغذیه دوربین ها جهت روشن شدن وجود ندارد و این کار را سوئیچ POE با استفاده از کابل شبکه ارتباطی انجام می دهد.

دوربین های لنز ثابت دارای زاویه تصویر و بزرگنمایی ثابتی هستند که با نصب آنها تصویری ثابت از یک محیط (از نظر بزرگنمایی و وسعت دید دوربین) را در اختیار قرار می دهند. همچنین در محصولات ارائه شده این برند در سال 2020 قابلیت ارسال همزمان صدا و تصویر از طریق یک کابل کواکسیال نیز به آنها اضافه شده است. در برخی موارد رعایت همه استانداردها در اجرای کابل دوربین نادیده گرفته می شود! برای نصب دوربین مداربسته تجهیزات و وسایلی لازم است که در ادامه آنها را توضیح می دهیم این موارد برای آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته نیز کاربردی است. استفاده از لنز با زوایه باز باعث می شود تا از تعداد کمتری دوربین نیز استفاده کنید. استفاده از سوئیچ PoE همچنین به شما امکان می دهد چندین دوربین را به یک سوئیچ متصل کرده و سپس فقط یک کابل اترنت را به شبکه ای که NVR به آن متصل شده است، وصل کنید. برای نظم دادن به این کابل ها و نیز زیبایی محیط، می توان از داکت استفاده نمود. یا به شکل توکار از آنها استفاده شده باشد و یا در صورت روکار بودن از داکت برای مهار و مخفی کردن آنها استفاده شود.

همانطور که در پاراگراف های قبل نیز ذکر شد ما برای کاهش هزینه ها در پروژه های کوچک و متوسط، بستر کواکسیال را پیشنهاد می دهیم ولی چنانچه هزینه اولویت مهمی برای شما محسوب نمی شود به خاطر مزایای ذکر شده، بستر شبکه پیشنهاد می شود. کیفیت تصاویر در این نوع دوربین مداربسته نسبت به دو مورد دیگر معرفی شده، سطح پایین تری دارد و بر اساس تی وی لاین (حداکثر تا ۹۶۰) سنجیده می شود. در واقع، حتی بی کیفیتترین و ضعیفترین دوربینهای تحت شبکه، رکوردهای با کیفیتتری نسبت به سایر برندها دارند. کاهش نویز نقطهای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه میکند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین میبرد. با توجه به اختلاف پایین در قیمت و البته کیفیت بالای در تصویر برداری، ظاهرا این دوربین ها در مقایسه با دوربین های معمولی آنالوگ، انتخاب بهتری به حساب می آیند. همه دوربین های از این دست حداقل دارای دو پورت برق و پورت تصویر هستند. کابل برق و کابل تصویر. و کابل خروجی، کابل تصویر (کابل کواکسیال) است که تصاویر آنالوگ را برای تبدیل به دیجتال و ذخیره سازی به سمت DVR ارسال می کند. به عنوان مثال در قسمت های ورودی و خروجی و راهروها و مکان­ هایی از این دست به علت اینکه در این اماکن تردد وجود دارد بسیار مهم هستند و بنابراین باید دوربین مناسبی را انتخاب کرد تا بتواند در برابر این عدم تقارن نور در محیط عملکرد مناسبی از خود نشان دهد وگرنه تصویر دریافتی، تصویری مناسبی نخواهد بود.

دوربینهای مداربسته گردان، دستهای از دوربینها هستند که با چرخش دوربین تصویر کاملی از مکان قرارگیری دوربین را در اختیار فرد قرار میدهند. قابلیتهایی مانند ضبط تصویر با کیفیتهای متفاوت و انواع مختلف فرمتهای تصویری، انواع هشدار، ارتباط با شبکه و بکارگیری نرمافزارهای کاربردی، هشدار قطع یا خرابی دوربین، حسگر حرکت یا motion detection، ارسال هشدار حرکت به وسیلۀ ایمیل، امکان کنترل به واسطۀ وب، تنظیم نور و وجود زبانهای مختلف سیستمی در هر دی وی آر (DVR) تعدادی پورت ورودی و خروجی برای تصویر و صدا وجود دارد. این دوربین ها هنگام فرستادن تصاویر و صدا فرکانس خود را به فرکانس امواج آنالوگ محیط تبدیل می کنند. بسته به نیاز خود میتوانید دوربینی متناسب با محیط مدنظر خود انتخاب کنید.

اگر دوربین مداربسته تان را در ارتفاع بالا تر از 3 متر نصب کنید دوربین شما بازه دید وسیع تری را پوشش خواهد داد و در صورتی که دارای لنز وریفوکال باشد می توانید با کمک یک اپراتور بر روی هر نقطه ایی که نیاز دارید زوم کنید و جزئیات را با وضوحی باور نکردنی رویت کنید. از اینرو در محیط های با نویز بالا باید دقت نمود در صورت انتخاب دوربین های توربو اچ دی که خروجی آنالوگ دارند باید این نکته را مد نظر قرار داد اگر نتوانیم به طریقی به تاثیر نویز محیط به روی سیگنال ها فائق بیاییم خروجی تصویر نامناسب و همراه نویز خواهد بود و لذا در محیط های با نویز بالا استفاده از دوربین های تحت شبکه پیشنهاد می گردد، هر چند این راه کار هزینه بالاتری دارد. در این تکنولوژی، دوربینها و دستگاه های ضبط کننده دارای قیمت بالاتری نسبت به تکنولوژی اچ دی و آنالوگ میباشد اما از طرفی کیفیت بهتری نیز ارائه میدهند. قصد داریم آموزش نصب دوربین مداربسته را به طور کامل همراه با نکات ایمنی و بصورت تصویری و ویدیویی آموزش دهیم البته آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته نیز وجود دارد ولی در این مقاله سایت هایک ویژن سعی شده دارد تمام نکات لازم را ذکر کند و راهنمای نصب دوربین مداربسته کاملی را ارائه دهد.

در ادامه مقاله 7 نوع مختلف از انواع دوربین مداربسته سایت ncctv معرفی خواهد شد. معمولا تمام این مراحل از طریق مؤسسه و شرکتی که اقدام به خرید دوربین و تجهیزات آن کرده اید، انجام خواهد شد. در سیستم های کوچک معمولا برق مورد نیاز برای کارکردن دوربین را از منبع تغذیه که معمولا کنار دستگاه DVR تامین می کنند. سیستم های امروزی دوربین نظارتی از ابزاری ساده، اختصاصی و تک منظوره به ابزاری پیشرفته و عمومی ارتقا یافتهاند و با کاهش هزینه های تکنولوژی های پیشرفته و راهیابی شبکه های کامپیوتری در منازل و صنایع به همراه مباحث هوشمندسازی ساختمان ها، دوربین های حفاظتی با تکنولوژی های پیشرفته و سازگار با سایر تجهیزات خانگی و صنعتی راهی بازار شدهاند.

ما در این مقاله به نکات مهم در انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربینهای مداربسته اشاره کردهایم. دوربین را باید در محلی نصب کرد که بتواند مکان مورد نظر شما را پوشش کامل دهد و در صورت نیاز به استفاده از چند دوربین باید مطمئن شد که دوربین ها هم پوشانی ندارند. برای نصب یک دوربین مداربسته تحت شبکه بولت این 13 قدمی که در مقاله آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه اورده شد را باید به خاطر سپرد و هر مرحله از آن را با دقت بالا انجام داد. این شارژر در اصل یک دوربین مدار بسته کوچک و مخفی است که هنگام اتصال به پریز برق روشن شده و صدا و تصویر را بر روی مموری خود ذخیره می کند. دوربین های آنالوگ و یا دوربین های توربو اچ دی را اگر بخواهیم به طور خلاصه تعریف کنیم سیستم هایی هستند که تصویر فیلمبرداری شده توسط دوربین ها را به صورت آنالوگ و با کمک کابل کواکسیال (RG 58 و RG 6 , RG 59 و (RG 11 به سمت دستگاه ضبط کننده یا همان DVR فرستاده و در آنجا این سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و در قسمت ذخیره ساز دستگاه (هارد) ذخیره می شوند.

اما سیستم های دوربین مداربسته امروزی می توانند نمایشگرهای رنگی و با وضوح بالا باشند و می توانند قابلیت بزرگنمایی تصویر یا ردیابی چیزی (یا شخصی) ، قابلیت تشخیص حرکت ، قابلیت دید در شب و … همانطور که از عبارت آن پیداست DVR برق مورد نیاز دوربین جهت روشن شدن دوربین را بروی بستر کواکسیال که مسئول انتقال تصویر تولید شده دوربین به دستگاه رکوردر است انتقال می دهد و این یعنی دیگر نیازی به کابل برق و منبع تغذیه در این مدل وجود ندارد. همانطور که در تصویر نشان داده شده است اغلب دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن هم دارای ورودی برق و هم پورت شبکه پشتیبانی از POE هستند که می توان بسته به نحوه پیاده سازی هم از منبع تغذیه و هم از سوئیچ POE در آنها استفاده کرد. در دوربین های تحت شبکه همواره همه کابل های دوربین های تحت شبکه تا کنار دستگاه NVR کشده نمی شوند که بسته به توپولوژی پیاده سازی شده متفاوت است. که بسته به نوع دوربین مورد استفاده توربو اچ دی یا تحت شبکه نوع کابل تغییر خواهد کرد.

با توجه به اینکه در این دوربین ها تصاویر به کدهای ۰ و ۱ تبدیل می شوند می توان تصاویر را از طریق اینترنت ارسال کرد. این پورت به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و انتفال تصویر روی اینترنت استفاده میشود. علاوه بر این دوربینهای آنالوگ در فواصل دور مقادیر بسیاری گرین دارند که باعث افت کیفیت تصویر در آنها میگردد و شناسایی افراد و پلاکها را امری بسیار دشوار میسازد در حالی که دوربینهایIP ، فاصله تأثیر چندانی در کیفیت تصاویر ندارد. در واقع یکی از مواردی که در انتخاب دوربین مداربسته از طرف بسیاری از کاربران به آن توجه نمی شود لنز دوربین مداربسته خریداری شده است در حالی که یک از مهمترین موارد توجه به لنز دوربین مداربسته ای است که بکار برده می شود. امروزه بسیاری از سیستم های دوربین امنیتی، سیستم های ترکیبی هستند که از اجزای آنالوگ و دیجیتالی استفاده می کنند. اولین و مهمترین مرحله برای داشتن سیستم دوربین مدار بسته، انتخاب یک برند دوربین مداربسته پیشرفته و مناسب برای هدفی است که در نظر داریم. معمولا مکان مناسب دوربین مشخصه هایی مانند عدم وجود مانع در برابر دید دوربین جهت تصویر برداری از سوژه مورد نظر، گرفتن حداکثر وسعت تصویر، دور از دسترس عموم بودن و …